venerdì 21 aprile 2023

Mirovniki, miiirno'!

 

Koliko se glas miru še sliši v Sloveniji?


No, sebe slišim, pa preko mailov, ki si jih »mirovniki« izmenjujemo, še kar  nekaj, pomembnih, vztrajnih, prepoznavnih, ki v domovini in tudi širše nekaj pomenijo in veljajo – Milan Kučan, Danilo Turk, Spomenka Hribar, Niko Toš, Jože P. Damijan, Uroš Lipušček, Svetlana Slapšak, Božo Repe, Emil Milan Pintar, Mojca Drčar Murko, Matjaž Kmecl, Lojze Ude, Boris Frlec, Rado Bohinc, Rudi Rizman, Stane Pejovnik, Vesna Godina, Miroslav Gregorič, Ladislav Lipič in še in še…. Spisek je  dolg, toda ne toliko, da bi se vladi in ostalim kreatorjem slovenske zunanje politike zdelo zdravorazumsko, če že ne vsaj spoštljivo do njihovega minulega dela in ugleda, jim nekoliko bolj pozorno prisluhniti. Etablirani mediji enako. Ko bi se tak zbor oglasil pri kakem notranjem političnem vprašanju bi njegov glas prigrabili vsi, a tokrat gre za vojno v Ukrajini, ki je očitno postala tabu' tema že skoraj nedotakljiva, rekel bi da kar dogmatična. Pa ni razlik med političnimi opcijami. Koalicija in opozicija pri tem pihajo v isto trobilo in mediji to nekritično ter servilno prenašajo. Demokracija vendarle ščiti svobodo razmišljanja in oglašanja in teh nadležnežev, ki mislijo drugače kot misli oblast ter vsa parlamentarna srenja se da utišati le tako, da o tem kar imajo povedati preprosto ne poročaš, pustiš jih da se kuhajo sami s seboj na družbenih omrežjih, na izmenjavi mailov, tu pa tam s kakim pismom v časopisih. Na najbolj spremljanem mediju, na televiziji, so personae non gratae, tudi ko zaprosijo za malo miloščine. Pisal sem Kseniji Horvat potem ko je gostila seveda na temo Rusija in Ukrajina, v enem od svojih Intervjujih, dolgoletnega dopisnika Dela iz Moskve Branka Sobana, ki tudi ko se trudi da bi ohranjal držo čistokrvnega profesionalca in objektivnega opazovalca ter pripovedovalca dogajanj, mu sovraštvo in nek oseben odnos do ruskega predsednika Putina tu pa tam uide. Pričevanje je seveda pritrjevalo skoraj v celoti politiki, ki jo Zahod že od samega začetka in še prej vodi do tega konflikta. Da bi slišali tudi kako drugačno pa ne nujno nasprotno mnenje sem ji predlagal kot gosta Uroša Lipuščka, njenega dolgoletnega televizijskega kolego, nekdanjega dopisnika RTV iz Washingtona in Pekinga, nič manj kompetentnega sogovornika pri zadevi o kateri se je pogovarjala s Sobanom. Minil je dober mesec, odgovora ni bilo, tega intervjuja še nisem  videl. Pa imel sem Horvatovo za eno od ikon ter vzornic žurnalizma na informativnem programu Nacionalke.

No, pri tem ni sama, tudi sicer mirovnikov pri širši javnosti ni ne videti ne slišati. Minuli ponedeljek je Pretorska palača v Kopru, v organizaciji Mirovnega Inštituta iz Ljubljane, gostila drugo konferenco iz serije Misliti Mir – prebujanje mirovnega gibanja, kakopak, v luči vojne v Ukrajini. Mednarodna, s pričevanji in sporočili na videoposnetkih, eminentnih imen mirovništva iz Ukrajine, ZDA in Evropskega parlamenta. V nadaljevanju pa v živo,  smo svoje povedali,  mirovniki iz Trsta, Buj, Celovca in podpisani ter tudi mnogi slušatelji iz prepolne dvorane. Odzvali so se vabilu koprski župan ter predsednik Unije Italijanov na Hrvaškem in v Sloveniji. Bil je glavni dogodek dneva v Kopru in širši regiji in to na temo, ki nas, vso Evropo in dober del sveta dnevno bremeni i straši že več kot leto dni. A kot da se vse to ni zgodilo. Medijev le za vzorec, pa so bila že teden prej obveščena in povabljena vsa pomembnejša uredništva v državi in tudi onstran meje, v sosednjem Trstu. Edina ki sta o tem dogodku poročala, Radio Koper-Capodistria in le v italijanskem programu, ter regionalni spletni portal Regional Obala. Me je začudilo, da so zatajile TV Koper-Capodistria, oba jezikovna programa, Primorske novice, ki včasih poročajo tudi o reševanju mačke na strehi, in še posebej Primorski Dnevnik ter Il Piccolo iz Trsta, glede na to, da v Italiji, za razliko od nas, - vidi se da imajo daljšo in bogatejšo demokratično kulturo - vsi pomembnejši dnevniki in televizijske oddaje spregovorijo o vojni v Ukrajini s poročanji in soočenji mnenj zagovornikov in nasprotnikov politike Zahoda do konflikta. Vsakič so na papirju ali v studiu pro et contra, česar smo se mi že odvadili. Nek tovrstni preblisk je bil le v prvem mesecu vojne in , kar me je presenetilo, mesec nazaj v Odmevih, v Žitnikovem intervjuju slovitemu ameriškemu ekonomisti Jeffreyu Sachsu, ki je pripisal vso odgovornost za ukrajinsko dramo že 200 in več let stari Monrojevi doktrini ZDA, ki teži k ameriški globalni hegemoniji. Verjetno bolj po pomoti ali nepazljivosti uredništva?!

Vprašanje vsem uredništvom: se vam zdi, da je tako prav? Da sodi tak bojkot z oblastjo neusklajenih pogledov k razviti demokraciji in k ustavni pravici javnosti do obveščenosti?

Nessun commento:

Posta un commento