giovedì 30 giugno 2022

Še kaj pameti na tem svetu?

 

Enotni k miru?... kje pa, k orožju!

 

Srečata se Američan in Rus – bili so časi ko se je to še dogajalo. Prvi se hvali kako pri njih vlada demokracija in pojasni: »Mi gremo lahko pred Belo Hišo in kričimo Dol z Bidnom!« In Rus odgovori: »Tudi mi gremo lahko pred Kremljem in kričimo - Dol z Bidnom!«.

Stari,  prastari vic še iz časov hladne vojne, za tokratno rabo aktualiziran, na katerega sem se spomnil, ko se sredi ukrajinske krvave drame, ki jo je zakrivila ruska agresija,  ameriškega angažmaja v njej, neposredno ali v okviru Nata, v Washingtonu in drugje po ZDA množice protestirajo zoper odločitev Vrhovnega sodišča da odpravi po vsej zvezni državi pravico do splava. Dan prej je razsodilo tudi, da za nakup in posest orožja Američani ne potrebujejo več ustreznega dovoljenja. »Hud zdrs in korak v mračno preteklost« - je sodbo glede splava pokomentirala naša zunanja ministrica Fajonova. Enako velja - dodajmo - za sodbo o orožju, ki vrača državo v obdobje osvajanja divjega zahoda. Pa še zadnja cvetka teh sodnikov. V bran premogovniškemu lobiju so omejili moč vlade, da zaukaže zmanjšanje toplogrednih izpustov.

In se vprašam, kako to da je taka stvarnost referenca in zgled za vso zahodno civilizacijo, za našo Evropo, s čim nas je očarala, da nam z lahkoto prenaša, da ne rečem vsiljuje, svoje vzorce razmišljanja in vizije na svet ter preko nas uresničuje svoje tudi geostrateške interese? OK, priskočili so nam Američani na pomoč, ko je Hitler osvajal celino, a hvaležnost se mora po 77 letih od konca druge svetovne vojne vendarle nehati, pa tudi če jo ohranimo, to ne pomeni, da jim moramo slediti pri vsem ali skoraj, kar si zahočejo.

Če bi temu ne bilo tako, če bi bila Evropa bolj suverena, samozavestna in samosvoja, četudi povezana z ZDA v Natu in sicer, če bi se zavedala lastne zgodovine in kulture ter prisegala na lastne vrednote in na lastno znanje, bi se odzvala tako kot se je ob Putinovem napadu na Ukrajino tudi ob Bushevem na Irak 2002. Res da se ni dogajalo na evropskih tleh, a agresija je agresija in ko rusko obsojamo, povsem pravilno, da se razumemo, ker proti suverene in neodvisne države, ob posiljevanju mednarodnega prava in ustanovne listine Združenih narodov, enako bi moralo veljati za Irak.  A ne, ono smo odobravali, podpirali in pri njej celo sodelovali, kot pri mnogih drugih tovrstnih avanturah, ki so si jih zamislili Američani, katera vrhovna sodna oblast danes razveljavlja pomembne civilizacijske dosežke in brani onesnaževalce okolja.

Minule dni je bilo veliko govora in pisanja o dveh pozivih civilne družbe Golobovi vladi, kako naj se vede do ukrajinske vojne. Prvo jo poziva k iskanju, skupaj z evropskimi partnerji, alternativnih, bolj pogajalskih poti za umiritev razmer, potem ko dosedanja politika sankciji, oboroževanja Ukrajincev, izločanja agresorja in mednarodnega prizorišča, ni dala, glede na stanje na bojiščih, želenih rezultatov. Drugo pa obratno zagovarja ohranitev enotnosti EU in Nata in še več dobav orožja braniteljem, ker da »samo poražen bo Putin pristal na pogajanja«.

Zunanje ministrstvo je prisluhnilo obema, ju prediskutiralo na svojem strateškem svetu in sporočilo, da se je potrebno potruditi za končanje vojne čimprej, najraje s pogajanji, da pa Slovenija ostaja na strani Ukrajine z vso možno podporo, ki jo lahko nudi, in da enotnosti zavezništev do te krize ne namerava načeti. Slednje stališče, kolikor lahko razumljivo in pričakovano, pove brez ovinkarjenja da se je pot »mirovniškega« poziva vladi končala na seji strateškega sveta in pri nekaj prijaznih ocenah ministrice, oz. kot bi dejal Slavoj Žižek, da »mirovništvo« ne more biti odgovor na rusko agresijo.

Mu pritrjujejo dejanja vrhov tako Evropske Unije kot Nata. Pri nikomur niti drobca priznanja, da se dosedanja kaznovalna politika do Putina ni obrestovala. Obratno, orožje se v Ukrajini kar kopiči, prihaja celo težko, z dolgim dosegom, ruske sile, ki so že zasedle skoraj četrtino ukrajinskega ozemlja, odgovarjajo z vnovičnimi in še bolj krutimi raketiranji Kijeva, vse bolj vre ob litovski blokadi Kaliningrada, ruske enklave na Baltiku, in v Madridu vrh Nata, ob razglašanju Rusije, ki jo je imel doslej za strateško partnerko, za največjo grožnjo lastni varnosti, oz. za prvo sovražnico, načrtuje nekajkratno povečanje sil čim bližje njenemu ozemlju in se ji obenem, s povabilom k včlanitvi še Finske in Švedske, vse bolj bliža in jo obkroža, pri čemer se gre znova vprašati, kdo bolj ogroža koga. Povej zdaj Rusom, da Putin laže, ko jim pravi da jih hoče Zahod uničiti!

Vsemu naštetemu je naš trio v španski prestolnici (Golob, Fajonova in Šarec) ubogljivo in ponižno rekel DA! »Levica se lahko vzdrži, - je dejal premier - a naš pristanek na predlagane sklepe tudi v parlamentu ne bo z ničemer ogrožen.« 124. člen naše Ustave pravi da »pri zagotavljanju varnosti izhaja država predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasilja.« Kaj je že to?

In pomislim še enkrat kako so v ujetništvu ZDA in Nata vsi vladajoči, katerekoli politične provenience, isti. Glavni odločijo, ostali sledijo. Enotnost za vsako ceno! Ker je pač oportuna. Korakanje k pogubi se torej nadaljuje, a pomembno je da korakamo enotno!

 



Nessun commento:

Posta un commento