martedì 26 gennaio 2021

Pahor zamenjal tabor?

 

PAHOR POHVALIL VLADO IN LOGARJA, A RES?

 

Predsednik Republike Borut Pahor je znova blestel. V ponedeljek na prvem programu Televizije Slovenija, kot gost Rosvite Pesek in Igorja E. Berganta. Dolg intervju v katerem je našel odgovor na vsako, tudi manj prijazno in bodečo vprašanje. Retorika in pojavnost kot vselej vrhunski, vsebina pa pač taka kot je zanj že običajno. Imejmo se radi tudi ko tega ne zmoremo, sodelujmo četudi nam je težko, poiščimo enotnost tudi ko smo vsak sebi, več je tisto kar nas povezuje kot ono kar nas razdvaja. A to kar je bistvenega izšlo iz pogovora je predsednikova ocena da vlada dela dobro, še posebej njen zunanji minister. Povsem kontra mnenju 42 podpisnic in podpisnikov predloga za konstruktivno nezaupnico, med katerimi tudi vsi njegovi nekdanji tovarišice in tovariši iz vrst Socialnih Demokratov.

Vprašal sem se, ali je tokrat dokončno zamenjal tabor in odvrgel načela in vrednote, ki jih je vsaj formalno zagovarjal kot  najdaljši predsednik doslej naslednice Zveze komunistov in zavoljo katerih ga je bila stranka po mandatu Danila Turka, jeseni 2012, predlagala in podprla v dvoboju s slednjim, ki je znova kandidiral, za predsednika Republike ter mu odločilno pomagala k zmagi, ali so SDjevci, zašli z njegove poti, oz. izdali njegov credo? Ter z njimi, seveda, še ostale opozicijske stranke, ki vse skupaj, v en sam, enoten glas, kričijo o nesposobnosti in še huje, škodljivosti vlade Janeza Janše, s svojo zunanjo politiko vred, za demokratično zdravje, družbeno rast ter ugled države in njeno prihodnost. Upam, da se njegovim takratnim podpornikom – sam sem navijal za prejšnjega predsednika, ki je Janši znal tudi kaj krepkega povedat – danes vsaj malce kolca. Večinoma so tiho, a je nova in še sveža predsednica SDja, Fajonova, za kar ji znova čestitam, nedavno vendarle našla do Pahorja nekaj grajalnih besed: »Smo v času globokega razdora, mi pa imamo predsednika Republike, ki bi družbi pomenil politični in moralni kompas, a je tiho in s tem legitimira, kar sedanja oblast počne!« No, zdaj ne le da je molk prekinil,  to oblast je kar eksplicitno podprl! Prestopil je Rubikon? Ali se bo znal znova prikupit bivšim kompanjonom?

Kakorkoli že, ne razumem od kod ocena, da vlada dela dobro, ko smo na vrhu držav če že ne na svetu, pa v Evropi gotovo, po incidenci okužb s Korona virusom in umrljivosti, ko zajezitvene ukrepe pandemije Janševa ekipa sprejema in spreminja tako rekoč čez noč, ko Računsko sodišče ugotavlja da nabave zaščitne opreme »niso bile učinkovite«, - kaj bomo še izvedeli bo pokazal čas - ko ni tedna, da bi glavni mediji, v prvi vrsti RTV in STA, ter sodstvo in tožilstvo, opravljali svoje dolžnosti, ne da bi občutili nerganja in diskreditacije s strani oblasti, ali njene vodilne stranke SDS, še bolj njenega predsednika in premiera Janeza Janše, v trenutku, ko se kdo od slednjih znajde v središču preiskovalne pozornosti. No, pa tudi nevladne organizacije, da ne govorimo a petkovih protestnikih na kolesih, niso najbolje zapisani pri JJ in verjamem, da težko soglašajo z oceno predsednika Republike.

Pa smo pri zunanji politiki in ministru Logarju. Kako se tako politiko lahko pohvali po škandaloznem in unikatnem ravnanju premiera ob volilni zmagi novega ameriškega predsednika Bidna, ne da bi zunanji minister ob tem niti trznil in škodo skušal vsaj omiliti. Še huje, sredi menjave v Beli Hiši je šel, kot edini med šefi evropske diplomacije, k odhajajočemu kolegu Pompeu, da bi se mu zahvalil za vzpostavljen »strateški dialog«, za katerega Pahor dobro ve, da ni nič več kot doslej najnižji korak pri izražanju naše servilnosti do ZDA. Dober mesec prej smo bili pristali na dogovor, ki je zapiral pot k nam kitajskemu Huaweiu pri razvoju omrežji 5. generacije. Znova edini v EU. Pojdimo dalje. Je bila poteza v pravo smer poziv predsednika vlade k odstopu generalnega direktorja Svetovne zdravstvene organizacije, skoraj sočasno z odločitvijo Donalda Trumpa o zamrznitvi ameriškega financiranja tej organizaciji, ko je medtem visoki zunanje-politični predstavnik EU, Borrell, gospodu Ghebreyesusu izrekal pohvale in podporo? Preberi, Borut, kaj predlagatelji konstruktivne nezaupnice še očitajo vladi iz naslova »presežkov« njene zunanje politike, kjer ima Logar ob premierju ključno vlogo! Sam bom še dodal, ter te vprašal, ali je prav, etično in človeško, da smo glasovali proti resoluciji WHO o zdravstveni pomoči Palestincem na enako kot ostali svet s Covidom prizadetih zasedenih ozemljih? In nenazadnje, mizernost Logarjeve zunanje in Simonitijeve kulturne politike izpričuje odpoved podpore razstavi, ki jo je za ugledni italijanski Muzej MAXXI v Rimu pripravila nekdanja direktorica Moderne galerije Zdenka Badovinac z naslovom: »Večji od mene: junaški glasovi iz nekdanje Jugoslavije«. Ob 30.obletnici naše samostojnosti in skorajšnjem slovenskem predsedovanju EU, - pravi veleposlanik v Rimu Tomaž Kunstelj - bi morala biti 100% slovenska, brez umetnikov iz bivše skupne države. Kako zveni to provincialno, neevropsko, mentalno in duhovno revno! Kaj praviš, Borut?

Nessun commento:

Posta un commento