mercoledì 25 novembre 2015

Turško sestrelitev ruskega letala bi morali obsoditi!


NOŽ V HRBET

Tako je sestrelitev ruskega Sukhoja-24 s strani turških F-16 nad sirskim ozemljem, kot pravi Moskva, ali v turškem zračnem prostoru, kot trdi Ankara, označil ruski predsednik Putin. In to bo imelo resne posledice na odnose med Rusijo in Turčijo – je dodal ter že najavil prve povračilne ukrepe, ki pa jih ni pojasnil.
Veleposlaniki članic zveze NATO so takoj priskočili na pomoč Erdoganu in solidarizirali z zaveznico v njeni pravici do varovanja svojega ozemlja s čimer so podkrepili zaušnico Moskvi, kljub temu, da sta nastradala v tej sestrelitvi ruska pilota. In – sprašujem se kako tako bliskovito? – pritrdili turški verziji zgodbe, češ, da je ruski bombnik več krat kršil turški zračni prostor.  Rusija pravi drugače: da je letel nad sirskim ozemljem, dober kilometer od meje s Turčijo in da je padel kar 4 kilometre znotraj Sirije. Da je bil namenjen k postojankam Islamske države in da ni v ničemer ogrožal Turčijo.
Kdo ima prav, bi pokazala le nekoliko bolj resna in temeljita preiskava dogodka, ki vsekakor potrebuje svoj čas in ustrezne okoliščine, ki pa na predmetnem območju, kjer divjajo spopadi skorajda vseh proti vsem, žal niso dane. A kljub temu nobenega dvoma v vrstah ambasadorjev, čeprav je Turčija sama kasneje priznala, da je domnevna kršitev njenega zračnega prostora trajala vsega 17 sekund. Le nekateri so dali razumeti Ankari, da je nekoliko pretiravala in da bi bilo dovolj, če bi njena lovca pospremila rusko letalo s turškega neba. Upam, da je bil med temi tudi naš Jelko Kacin?! Nam lahko kaj več o tem poveste, gospod zunanji minister?
Kakorkoli že, ne da bi gojil pretiranih simpatiji do Putina, prej obratno, bi bila na mestu večja previdnost preden se solidarizira z Erdoganom. Ali je slednji, z vsemi grehi, ki mu jih gre pripisati (odnos do Kurdov in Armencev, do demokratičnih standardov in še do česa) in ki so daleč hujši od Putinovih, res vreden večjega zaupanja? A ne sodi tudi Turčija na seznam držav od koder prihajajo mastni denariji in tudi orožje s katerimi se napaja ISIS? Nedvomno izvrstni dvojni, trojni ali večplastni igralec, če ji ostale članice NATA brez premisleka sledijo. Toda tako obnašanje zavezništva, ki mu očitno botruje brezpogojna podpora Ankari s strani ZDA, utegne zanetiti še hujše stvari v odnosih z Rusijo in nas privesti na robu globalnega kaosa. A nismo že nasedali ameriškim lažem pred napadom na Sadamov Irak?
A se ni takrat zgodba o posedovanju orožja za množično uničevanje s strani iraškega režima izkazala kot povsem izmišljena in prirejena?
Ne, morali smo zaupati Bushu in smo tako tudi mi, Slovenija, prevzeli odgovornost za tisto agresijo in njene posledice, ki jih doživljamo še danes  predvsem z begunsko krizo in z bremenom, ki ga v zvezi z njo prenašamo sami. Tudi mi? Seveda. Pristopili smo Vilenski izjavi, ki je verjela ameriškim »dokazom«. Si štejem v čast, da sem na parlamentarnem Odboru za zunanjo politiko takrat edini glasoval proti temu podpisu.
Bomo ponovili to napako? Samo zato ker smo majhni in pač povezani v istem vojaškem zavezništvu z ZDA in Turčijo?
Nekoč bi tako dejanje, kot je sestrelitev ruskega letala in smrt enega od dveh pilotov, najodločneje obsodili. Naj ponovim: nastradala sta ruska vojaka! Šele nato bi pozvali obe strani k preiskovanju vzrokov in okoliščin, tudi z zunanjo pomočjo, in k preprečevanju nadaljnjih dejanj, ki lahko nevarno poslabšajo medsebojne odnose in obče varnostne razmere v regiji in širše. A kaj slišimo danes? Nobene obsodbe, ampak solidarnost z nekom, ki je prvi sprožil strel, ki ni imel potrpljenja počakati niti 17 sekund, in ki je prelomil nek petdesetletni mir, ki je vladal med zračnimi silami nasprotujočih si vojaških sil. Pol stoletja ni bilo tovrstnega dogodka na relaciji NATO-Rusija!
Pa ne nazadnje. Ali ni pred dnevi Varnostni svet Združenih narodov soglasno podprl francoski predlog resolucije, ki poziva države članice svetovne organizacije naj sprejmejo vse potrebne in zakonite ukrepe proti Islamski državi in Fronti Al Nusra? Pričakoval bi prej skupen let ruskih, ameriških, francoskih in turških letal proti postojankam teh dveh organizaciji, kot pa to, kar si je privoščila Turčija! Kako se naj ob takih dejanjih gradi neko svetovno protiteroristično zavezništvo?
Trdil sem, ko smo se včlanjevali v NATO, da ta izbira ni bila dobra, pritrjujem danes podpisu, ki sem ga nedavno dal peticiji za izstop iz tega članstva! 


Dva dni po tej objavi sem prebral izredno zanimiv in poučen interviju na portalu MMC, ki ga svetujem vsakomur... Lep dan

http://www.rtvslo.si/svet/gre-za-uvoz-terorizma-zaradi-geostrateskih-interesov-korporacij/379748


Nessun commento:

Posta un commento