venerdì 4 agosto 2023

Nutrija - čuteče bitje ali le nadloga?

 

O »velikih podganah«, že nekaj časa na prvih straneh naših pisanih medijev…

 

Myocastor coipus, znan kot Nutrija  »južnoameriški priseljenec, ki uživa v Ljubljani« – sem prebral na Siol.netu. No, bodimo pošteni in povejmo, da se k nam sam ni preselil, tudi tega namena in  niti možnosti ni imel. Iz njegovega habitata smo ga pred skoraj stotimi leti odtrgali Evropejci, da bi ga doma slekli do golega, oz. mu odtrgali kožuh in si iz njega krojili krzna ter modne dodatke. Bil je na smrt obsojen ujetnik v kletki, ki so jo nekega dne pozabili zapreti in glodalni gaučo je izkoristil priliko. Na begu je spoznal svojo Evito Peron, privoščila sta si romanco ali greh, ni važno, in rodilo se jima je naenkrat kar 5 otrok. Po nekaj mesecih še eno tako leglo. Od takrat je njihova rodbina preplavila dober del starega kontinenta. Na milijone jih je in ker so rastlinojedi ter neuvidevni do vrste homo sapiens, slednjemu, zlasti kmetom, povzročajo kar nekaj škode, bolj njim podobne ter šibkejše avtohtone vrste pa kot Conquistadores, začenši od Krištofa Kolumba dalje, do Indiosov, odganjajo in izrivajo iz njihovih domov. Uničujejo rečno obrežno rastlinje in poškodujejo temelje stavb, ki se ob reki nahajajo. Skratka, prava invazivna nadloga in v več državah so tarča obsežnih programov iztrebljanja.

Iz uvoda se razume, da do teh živalic, tako kot do vseh, ki jim lahko zrem v oči, da, tudi do mišk in podgan, če me le pogledajo in odidejo, gojim določeno simpatijo in bi rad da bi živele čim dlje in čim manj trpeče. A razumem tiste, ki jim delajo škodo in potrebo, da se njihova invazija ustavi, omeji, zadrži. Že sam človek, prepogosto pozabi na sveto pravilo »Ne stori drugemu, česar ne želiš, da drugi stori tebi«, kako naj bi nutrije spravili k temu?

Sicer, ko pomislim na čas, ki ga živimo, na globalno segrevanje, na njegove ekstremne vremenske pojave, na to, da mu človek, zavoljo lastne sebičnosti in pohlepa, ni kos pa se še gre vojne, ki dinamiko in obseg podnebnih sprememb še pospešujejo, ter na to, da se nam era človekovega obstoja na zemlji izteka, se tudi sprašujem, ali je problem nutriji res eksistencialnega pomena, vrednega prvih strani? In če ni, čemu tale zapis? Recimo, da utišam očitke, da pisarim samo o Ukrajini!

Ne nameravam poseči v polemiko med zagovorniki ohranjanja nutriji pri življenju in večjim delom, če že ne celotne stroke, ki da je pri tem povsem enotna, da jih je treba iztrebiti in to nasilno, to pomeni predvsem z odlovom, oz. odstrelom, rad bi le, da javnost, stroka in oblast vedo, da v Italiji, kjer je te živalske populacije nesorazmerno veliko več kot pri nas, zlasti v Lombardiji, Venetu in v bližji Furlaniji Julijski Krajini, so se odločili za nadzor njenega razmnoževanja in obsega preko sterilizacije in le izjemoma z odstrelom. Tovrstni predlog združenj za pravice živali je prejel soglasje ISPRA – Višjega (vsedržavnega) Inštituta za varstvo okolja in raziskovanje, ter same Evropske komisije. Prvi uspešni poskusi v nekaj občinah v okolici Milana in Mantove - prednjači občina Sesto San Giovanni – bližje nam pa se dela na sterilizaciji nutriji v Rio Ospo- Osapski reki v občini Milje.

Pa ni samo Ljubljana, ki se sooča s to »nadlogo«, tudi v Kopru jo imamo, le da zaenkrat še ji ne pravimo nadloga. In v Škocjanskem zatoku, kjer je teh glodavcev z oranžnimi čekani največ, ne da bi podobne avtohtone vrste za to trpele ali celo stradale – vsaj o tem ni dano vedeti – kaže, da so vse živalske vrste, ki v tem rezervatu domujejo ali se v njem spočijejo, na poti na sever Evrope, našli nek modus vivendi. Če bo populacija nutriji postala tudi pri nas nadloga, upam, da se bo občinska oblast odločila tako, kot kolegi iz Sesta San Giovanni. Kaj če bi si privoščili nek obisk k njim, pa nagovarjam k temu tudi stroko in pristojna ministrstva, da nam povedo, kako jim uspeva?

  

Nessun commento:

Posta un commento