sabato 12 luglio 2025

Ne tič, ne miš... le Golob

 

Kam je odšel svoboden duh iz konca 90tih?

Bili smo vplivni člani širše družine jugoslovanskih narodov, katera mednarodna teža se je pokazala na pogrebu njenega tvorca in dolgoletnega voditelja. Noben državnik ni bil pritegnil ob svojem slovesu toliko kolegov. Spoštovali in cenili so jo Američani, Sovjeti, ostali Evropejci z vzhodnega in zahodnega brega, voditelji tretjega sveta. Kot vodilna članica gibanja neuvrščenih je igrala eno ključnih vlog pri mehčanju napetosti hladne vojne med Natom in Varšavskim paktom ter zlasti med ZDA in Sovjetsko zvezo,  posledično pri ohranjanju svetovnega miru in avtokrati tu pa tam po deželah v razvoju so pazili na to da svojih čekanov in krempljev niso preveč kazali.

A bila je tudi socialistična, socializem pa se  ob zahtevah družbe po bolj razvejanem in rastočem gospodarstvu, višjem materialnem blagostanju in večje pozornosti do človekovih pravic ter državljanskih svoboščin, ni bil vedi kako izkazal. Poleg tega pojav Slobodana Miloševiča in njegovega sna o »veliki Srbiji« sta bila spodbudila speče nacionalizme tudi ostalih narodov in narodnosti, kar je vezivo »Bratstvo in enotnost« + skupni zmagoviti boj proti fašizmu in nacizmu, razjedlo do konca in smo se razšli. Bili smo prvi, ki smo rekli ostalim, že na 14. partijskem kongresu v Beogradu,  »Gremo mi po svoje«.

Ni bilo lahko, neznank v kaj smo se spuščali je bilo veliko, navkljub zaupanju v naše takratne voditelje, zgodila se nam je tudi vojna, usodna za padle in boleča za njihove svojce, kot če bi bila svetovna, pa vendarle malenkostna v trajanju in posledicah v primerjavi z onimi, ki so sledile drugod, najprej na Hrvaškem in nato,  najbolj krvoločna, še v Bosni in Hercegovini. Bili smo sami, obdani z grožnjami iz Beograda in opomini več ali manj celotnega sveta, najbolj glasni iz Zahoda, da smo bili ubrali napačno pot, da je morala SFRJ obstati. Skratka, nismo vedeli kaj nas je čakalo. Toda duh svobode in poguma ter vera v cilj, ki smo si ga bili zadali, sta nam pravila: »Gremo dalje!... do konca, do neodvisnosti in samostojnosti! pa ostanimo optimisti!«. In ratalo je.

Klicati so nas pričeli čari Evrope, njena kulturna, jezikovna, veroizpovedna, svetovno nazorska bogatost, družbena odprtost, razvitost, njena skrb za človekove pravice in državljanske svoboščine, njena prizadevanja za mir, sožitje, dialog in sodelovanje med narodi sveta. Žrtvovali bomo del suverenost - smo se prepričevali -, a veliko profitirali iz te nove pripadnosti, nenazadnje tudi iz obilnejših materialnih dobrin ki so bile na voljo, in z ostalimi članicami Unije enakopravno soodločali o skupni prihodnosti. Enaka prizadevanja med neuvrščenimi so bila hitro pozabljena. Toda kar me je hudo motilo, ker so bile niti poveljevanja čez lužo, je bilo, da smo na referendumu združili odločanje še o vstopu v Nato, v vojaško-politično zavezništvo, ki je že takrat - govorimo o letu 2003 - vidno iz Lune, povsem služilo interesom najmočnejše članice, ZDA, ter z vsiljevanjem ostalemu svetu svojih geostrateških ciljev, nenazadnje po širitvi  v Evropi so samih ruskih meja, kazalo prej kot vir mednarodnih napetosti in ne obratno.

In danes smo kjer smo. Tudi novo vojno v Evropi imamo. Volja in odločanje Bele Hiše preko Nata, oz. njenega generalnega sekretarja Rutteja, preglasujeta že suverenost in samostojnost same Evropske unije. S sostorilstvom  seveda bruseljskih birokratov, predsednice Evropske komisije Leynove in predsednika Evropskega sveta Coste, ter glavnih evropskih voditeljev, od Francoza Macrona, do Nemca Merza, od Poljaka Tuska do Italijanke Melonijeve. Organizacijsko, politično, vsebinsko, EU postaja vse bolj ekspozitura Nata. Čudaški ameriški predsednik Trump je zahteval od članic zavezništva dvig vojaških izdatkov iz 2 na 5% BDPja, do 2035,  rečeno storjeno. DA tudi iz Slovenije,

Levica je predlagala referendum o tem, pridružili so se ji Socialni demokrati in ob glasovanju v Državnem zboru tudi desna opozicija, da bi vnesla razdor v koalicijo. In nenapovedano  je bil sklep sprejet. »Pol pa vprašajmo ljudi kar o članstvu v Natu, ker če smo not, se moramo njenih odločitev držati« - je odgovoril premier Golob ter napovedoval še en referendum. Kuloare Natofilov, od obramboslovcev do pravnikov in politologov, do same predsednice Republike, je zajela panika. »Ne igrajmo se s tem, ogrožamo našo verodostojnost in varnost. Resnih alternativ pripadnosti kolektivni obrambi ni!« Da bi kjer od glavnih medijev povprašal o tem nasprotno stran, zagovornike nevtralnosti, niti slučajno.

In premier, z obratom 180 stopinj, je opustil svojo zamisel ter predlagal parlamentu razveljavitev že izglasovanega referenduma. »Prednost moramo dati varnosti države«. Pa se vprašam: Kam je odšel svoboden duh iz konca 90tih? Takrat sta bila prednost svoboda in neodvisnost.

 



Nessun commento:

Posta un commento