VEČ OROŽJA NOVA POLITIČNA REALNOST?
Še vedno se sprašujem, od njegove investiture, ko ni bilo odgovora na prvi poziv mirovnikov k diskontinuiteti z Janševo zunanjo politiko v odnosu do vojne v Ukrajini, dalje, ali predsednik Vlade, Robert Golob, še koga posluša razen sebe in svojega svetovalca Vojka Volka, ter seveda vplivnejših odločevalcev onstran domačih meja?! Pa ali sploh kdaj razdela do čim bolj logičnih sklepov informacije in misli, ki jih le te porajajo. Se je vprašal, ali je vprašal poljskega kolego Tuska, zakaj je Poljska že vnaprej napovedala, da ob morebitni evropski mirovni misiji v Ukrajini svoje vojske tja ne bo poslala? Referiram na eventualno napotitev slovenskih vojakov »o čemer - je dejal Golob - je v tem trenutku prezgodaj govoriti«. Če že sam z Volkom zraven ne razume, da se članice Nata, potem ko so se tri leta posredno bojevale z Rusijo, ne morejo preleviti kar naenkrat v nadzornice miru, naj si da prevesti kar je rekel ruski zunanji minister Sergej Lavrov: »Ne bomo niti slučajno pristali na tako navzočnost četudi pod zastavo Evropske unije ali katero drugo!«. Kaj nam to pove? Da če bo kaj EU v Ukrajini bodo lahko le Avstrija, Irska, Malta in Ciper. Soglašam z Golobom da naj to misijo prevzame OZN, a tudi v tem okvirju Slovenije ne bo, ker pač članica Nata. In bolje, kot da nam drugi sporočijo »Vas nočemo«, ali »ne sodite zraven«, je da sami vnaprej povemo, da nas ne bo. Nenazadnje bi vkorakanje Nata v Ukrajino za nadzor premirja ali miru pomenilo prav to čemur je Rusija z agresijo rekla NE!
Toda kar me je najbolj zmotilo v četrtkovem intervjuju v Odmevih je, da je premierju očitno vseeno če ga 70 domačih vidnih intelektualcev poziva k zadržanosti do nadaljnjega zviševanja obrambnih izdatkov, ker da tako terja, kot sam trdi, »nova politična realnost«. Saj zaboga ve, ali moral bi vedeti, da bi posledično trpela obseg in kakovost javnih storitev, ki jih zagotavlja država, oz. da bi morali jemati sredstva sociali, zdravstvu, šolstvu, mobilnosti, varovanju okolja in podnebja, infrastrukturi, znanosti, kulturi in še kaki drugi javni dobrini, ki so vezivo družbe in imperativ za njen obstoj. Kaj je že nekdo povedal na varnostni konferenci v Münchnu? Da nas ne ogrožata Rusija ali Kitajska, temveč da so grožnje notranje narave, da se ogrožamo sami, z opuščanjem vrednot na katerih smo nastali. Sem mu bil pisal kratek mail, preden bi se video-povezal z francoskim predsednikom Macronom in drugimi »modreci« EU in Nata v Parizu, naj bi se distanciral od izjave francoskega predsednika, da je Evropi »eksistencialna grožnja« Ruska federacija. Gre za večnega mejaša in soseda s katerim bo treba do konca naših dni, za kar bo itak poskrbelo podnebje, sobivati v čim bolj znosnem odnosu. Ne moremo sprejeti teze, da nam čez ograjo preti eksistencialna grožnja. Od vedno živimo skupaj in v dobro vseh smo tudi lepo sodelovali. In to z obstoječim režimom, s Putinom, Lavrovom in ostalimi.
Če se je pred tremi leti nekaj hudega zgodilo, ki se dogaja še danes, če je ta isti režim prestopil določene meje, priznajmo si da smo k temu prispevali tudi mi, pa ne mislim samo na nas Slovenija, ampak v širšem smislu na Nato in EU z našim odnosom do njega, ter poiščimo tiste poti, ki nas bodo vodile k saniranju stanja, k ponovnemu dobremu sosedstvu. Tega pa ne bomo dosegli z oboroževanjem, z latentnim vojnim ali drugim izrednim stanjem, z vzajemnim izključevanjem, z izmenjavo grdih pogledov in sovražno retoriko.
Nova realnost, gospod premier, je da če ne boste poslušali vaših volivk in volivcev in mirovniški svet jih zajema kar dober del, boste ob koncu mandata če ne prej, odkorakali, tako kot se bo zgodilo in se že dogaja Macronu, Scholzu, Starmerju, Trudeauju in ostalim, v zgodovino. In bo Evropi zavladala tista huda desnica, ki bo paradoksalno, storila to, česar vi niste znali, zmogli ali hoteli - dogovorila se bo s sosedom.