mercoledì 8 febbraio 2017

Do nespodobnosti Trumpa Slovenija še vedno molči


TRUMP ŠE NAPREJ PO SVOJE, MI ŠE NAPREJ TIHO…
Bralkam in bralcem se vnaprej opravičujem, a manj črnogled ne morem biti.

Medtem ko se naš Predsednik Republike pogovarja z voditelji Nemčiji, Rusije in Ukrajine o – kot je pojasnil pred odhodom – najbolj perečih problemih Evrope in sveta ter, seveda, bilateralnih odnosih, doma, po zakisanem kulturnem prazniku, pa so oči javnosti spet uprte v trenja znotraj največje vladne stranke, SMC, po izglasovani sporni zakonski noveli o tujcih, ki ji je predsednik parlamenta Brglez odrekel podporo in ga je nato premier Cerar pozval k odstopu z mesta podpredsednika stranke, onstran Atlantika novoizvoljeni ameriški predsednik, Donald Trump nadaljuje z dejanji, ki jih je bil napovedal tokom volilne kampanje. Ni ga dneva, ko ne bi  dobro misleče občestvo strašil z izjavami, napovedmi, kadrovskimi zamenjavami in sprejemanjem drugih odločitev, ki kažejo kako hudičevo resno je mislil, ko jih je najavljal, oziroma da ni šlo le za brezzvezno, robato predvolilno retoriko, kot so mnogi upali.
Da, vrag je vzel šalo! V Belo Hišo je prišel človek, ki se je zavezal, da bo korenito spremenil , če bo potrebno razstavil in znova, po svoje, sestavil svet, tako, kot bi škatlo Lego kock, zato da bodo Združene države Amerike spet  – kot da bi doslej bilo kaj drugače – »the firt!«…oziroma »prva« velesila planeta.  Najprej ukaz o gradnji zidu z Mehiko, nato prepoved vstopa v ZDA dobremu delu muslimanskega življa in spor z domačim pravosodjem, ki mu ukrepa, vsaj za enkrat ne, ni odobrilo, sledile so znova sankcije zoper Iran, ker da je izstrelil balistično raketo, ki je ne bi smel, pa podpora politiki izraelskega premiera Netanjahuja postopne aneksije palestinskega ozemlja na zahodnem bregu Jordana – Parlament v Tel Avivu je, čeprav s pičlo večino, legaliziral nezakonita judovska naselja – in počakajmo kaj bo v tem tednu še sledilo.
Da bi si vzel kak dan počitka?....za premislek? No way! Obdal se je s svetovalci, ki mu tega ne dovolijo, da ne bi slučajno izviseli kot preblagi, premehki, premalo inventivni in odločni, oziroma preveč omahljivi. Sporočilo vsake Trumpove izjave po podpisu katere koli listine je: »O tem smo se pogovarjali, o tem smo odločali že pred volitvami, z izvolitvijo nam je ameriški narod podelil mandat, da to uresničimo!«
Tisti del ZDA, ki se ga je bal, ki je dobro vedel za kako nevarnega, zagotovo pa neodgovornega in prostaškega človeka gre in je računal na afirmacijo protikandidatov že v njegovi, republikanski stranki, oziroma na izvolitev Clintonove, potem ko je bil Sanders bitko za demokratsko nominacijo izgubil, danes koraka po ulicah in trgih največjih ameriških mest, a žal raztrgano, improvizirano, neorganizirano, maloštevilno, da bi Trumpu to dalo vsaj malce misliti.
Mu ne pridejo do živega niti šale, karikature, skeči, parodije, smešenja na njegov račun. Mala malica zanj mednarodne kritike in opozorila, da se naj drži kontinuitete Obamove zunanje politike, oziroma naj ne zavrže stežka doseženih sporazumov z ostalim svetom ter posamičnimi državami, ki so danes  steber dogovorne politike mednarodne skupnosti ter relativne stabilnosti in predvidljivosti v mednarodnih odnosih.
Z nekaterimi evropskimi in drugimi lideriji se je že pogovarjal po telefonu in hitro odpravil z onimi, ki so se mu upali povedati malce več, kot je bil pripravljen slišati. Tudi njegova največja evropska zaveznica, zlasti pri Brexitu, britanska premierka Theresa May, ki ga je obiskala v Washington in ga vabi v London, ni izkazala pretiranega navdušenja nad njim. Vsaj tako je bilo videti. Nadvse diplomatska, a nič manj pomenljiva njena izjava, da se včasih »nasprotja privlačijo«.
Tudi naš predsednik se je takoj po izvolitvi Trumpa z njim slišal, po telefonu, mu čestital na volilno zmago, se zavzel za nadaljevanje »odličnih odnosov med državama« ter, seveda, izrazil veselje in ponos, da je naslov prve dame ZDA prešel na »našo rojakinjo,  Vašo cenjeno soprogo Melanio Trump«. Recimo, da  je bilo s tem pogovorom vse v redu, ker da to, kar se je od Donalda slišalo med volilno kampanjo ni veljalo, ker da je bilo njegovo popljuvanje po vrednotah, ki smo se jim zaprisegli v Evropi in pri nas doma, morda le ceneni populizem in malce preveč začinjena retorika brez posledic. Recimo…. Kaj pa danes, dragi Borut? Še vedno tako navdušen nad »sorodstvom« z gospodom, ki mu lahko sodnik pri njemu doma reče »NE, tako se z muslimanskimi potniki ne dela.«, a ima ob sebi svetovalce, ki ga ščuvajo v vojno s Kitajsko zaradi Južno Kitajskega morja ter s celotnim Islamom, in ga ob vsakem koraku spremlja  razvpita »črna usnjena torba«?
Pa četudi odmislimo, vsaj za trenutek, to skrajnost in se ustavimo pri faktih, ki so že tu: ponovna uvedba sankciji proti Iranu in podpora izraelski oblasti pri nadaljevanju gradnje judovskih naselbin na palestinskem ozemlju, v nasprotju z vsemi resolucijami Združenih narodov. Vse ok tudi v tem primeru, spoštovani Predsednik Republike? Nič tako hudega, da bi si dovolili opomniti, tudi mi, »prijatelja« Donalda?
In ko se bo, ker se bo, sesul Pariški sporazum o podnebnih spremembah in bo svet dokončno obsojen na smrt tudi brez jedrske vojne? Če se mu odpovedo ZDA, stežka bodo pri njem vztrajale Kitajska, Rusija, Indija in ostali veliki proizvajalci CO2.
Neka parodija, ki kroži te dni po svetovnem spletu, na račun njegove slovite izjave »America first« postavlja Malanino Slovenijo na »drugo mesto«, vsekakor gre računati, ali vsaj upati, da bi morda Trump prisluhnil nekoliko bolj pozorno in strpno, oziroma z manj vzvišenosti in nejevolje, »sugestijam« prvega moža soprogine rojstne zemlje.
Pa boš lahko jutri sinu in vnukom dejal, dragi Borut, če bo še čas, seveda, storil sem vse ker je bilo v mojih močeh, da bi Apokalipso, ki že trka, preprečil.

Klic velja tudi za Predsednika Vlade in Parlamenta.  

Nessun commento:

Posta un commento