martedì 18 novembre 2014

Racionalizacija na plečih malih javnih zavodov?



IZ SERIJE »SAJ NI RES, PA JE«…


Po poročanju Primorske kronike, TV Dnevnika in Primorskih Novic, naj bi Ministrstvo za javno upravo skušalo uveljaviti intervencijski (varčevalni) zakon po katerem se javnim zavodom z manj kot 15 zaposlenimi, ki so jih ustanovile občine, s 1. januarjem 2015, torej le čez mesec in pol, odvzame pravna osebnost. Prešli naj bi k ustanoviteljicam kot režijski obrat znotraj občinske uprave. Berem, da je takšnih subjektov v Sloveniji kar 228. Gre predvsem za kulturne domove, muzeje, galerije, knjižnice, športne zavode. In takih je na Primorskem večina. Morda ta splošna ugotovitev še toliko ne šokira. Če pa pogledamo konkretno nekaj imen, samo na Obali, nam zastane sapa! Obalne galerije Piran, Avditorij Portorož, Pomorski muzej Sergej Mašera, Mestna knjižnica Izola, Arena Bonifika, oz. Zavod za šport Koper, Ljudska univerza Koper… Ustanove z dolgoletno tradicijo in tudi mednarodnim renomejem, ki od ustanovitve dalje, 60 in več let, dajejo našim trem istrskim občinam in celotnemu tukajšnjemu prostoru, tudi v čezmejnih dimenzijah v sinergiji s partnerji onstran meje, osnovni in poglavitni utrip kulture in družbenega življenja, naj bi kot take prenehale obstajati? Naj bi postale režijski obrat občinskih uprav? A se je predlagatelju zakona, ministru Borisu Koprivnikarju zmešalo? Ne trdim, da se mu je, le vprašujem, ker gre za ukrep ki je neverjeten, skregan z zdravo pametjo. Pa je minister vprašal dotične občine kaj o tem menijo? Že tako in tako ne zmorejo vseh po številnih zakonskih novelacijah predpisanih nalog, denarja nimajo dovolj že za osnovne dejavnosti, kako naj poskrbijo še za načrtovanje, financiranje in izvajanje vsebine, oziroma programov visoko strokovnih ustanov?
Še bolj neverjeten je kriterij, ki ga je snovalec zakona ubral: 15 zaposlenih. Če jih toliko nimaš si odpisan, zradiran, te ni več! Da bi pogledali v pomen, namen, poslanstvo, uspešnost, širšo družbeno dimenzijo vsakega posamičnega zavoda, v njegovo mednarodno vpetost… niti slučajno. Nekje sem prebral, da ustanove, ki se na istem prostoru podvajajo, oziroma opravljajo isto ali zelo sorodno dejavnost, gre združiti in znotraj tega poiskati poti racionalizacije. Seveda, to je prava pot, bi dejal Dušan Semolič. In to ne glede na število zaposlenih. Ne pa odpisat ustanove, ki delajo nekaj kar je povsem lastnega, izvirnega, specifičnega, česar drugi ne zmorejo, ne znajo ali nočejo.
In še ironija usode, kot je ugotovila sinoči poročevalka iz Kopra za TV Slovenija, Evgenija Carl… Prizadeti bodo zavodi, ki so ves minuli čas pridno in požrtvovalno sledili ukrepom in ukazom vlad o zmanjševanju števila zaposlenih, oziroma o nezaposlovanju novih ljudi in tako ostali ali se vrnili v številke izpod 15. Tisti, ki operirajo z veliko večjimi številkami zaposlenih in ki se nahajajo predvsem v prestolnici, in ki se morda niso niti pretirano trudili, da bi svoje vrste redčili in stroške zmanjšali, bodo ostali v polni funkciji.
Sicer, spoštovani g. minister Koprivnikar, če se že greste varčevanje z občinskimi in regijskimi zavodi, ne da bi se vsaj malce spustili v njihov specifični pomen, torej povsem birokratsko, jim dajte vsaj toliko časa, da poiščejo alternativne poti preživetja in izvajanja svojega poslanstva, česar zagotovo ne zmorejo v mesecu in pol. Vse zastonj, da občinam ustanoviteljicam predpisujete 6 mesecev časa za preoblikovanje aktov, če njihovim ustanovam že s 1. Januarjem, jemljete samostojnost in pravno subjektiviteto.
Na vrsti ste Vi, g. predsednik vlade in, seveda poslanke in poslanci. Ne dovolite, da se ta nori načrt udejanji!

Nessun commento:

Posta un commento