Koprska
SD v zagonu ali dokončnem zatonu?
We Were Soldiers – Bili Smo Vojaki, je naslov
ameriškega vojnega filma iz leta 2002, v koprodukciji in režiji Randalla
Wallacea in z Melom Gibsonom v glavni vlogi. In v Kopru - naj mi bo dovoljena
parafraza - Bili Smo Socialni Demokrati, otročki pred-osamosvojitvene
Zveze Komunistov, ta »hude«, »nedemokratične«, ki smo bili dali skozi vse faze
iluminističnega zorenja, preko ZKS-Stranke demokratične prenove, Združene
liste socialnih demokratov, do končnih Socialnih demokratov. Bil sem 37 let med
protagonisti in so-kreatorji te stranke, en mandat celo njen podpredsednik, od
1973 vse do 2010, ko sem odšel zavoljo neozdravljivih razhajanj s takratnim
predsednikom Borutom Pahorjem verovan v idejo »Tretje poti«, po vzoru
britanskega laburista Tonyja Blaira, ki pa je stranko, po mojem dojemanju,
vodila stran od osnovnih in tradicionalnih levih vrednot socialne demokracije
in jo vse bolj umeščala v neko amorfno sredino.
Da, bili smo v Kopru Socialni Demokrati. Dolga leta,
vse do zmage lokalne liste »Koper je naš« 2002 in pričetka 16 letne ere Borisa
Popoviča na čelu občine, najmočnejša politična formacija. Od 1990, ko je še
živela predhodnica Državnega zbora, Republiška skupščina, pa vse do 2012, je
stranka imela v parlamentu Koprčana. Dvakrat celo v Evropskem parlamentu. Nato
zaton, iz katerega se ni pobrala niti ko je Popoviča nasledil sedanji župan
Aleš Bržan, tudi on s svojo istoimensko lokalno listo. In danes imajo SDjevci v
33 članskem občinskem svetu eno samo svetnico.
A zgodilo se je nekaj, kar je stranko v Kopru
potegnilo iz naftaline, jo znova obudilo in spravilo na časopisnih straneh.
Vdihnile so ji življenje sveže, mlade sile, z izvolitvijo novega lokalnega
vodstva in z obljubami po njenem novem cvetenju. Toda… Ko sem prebral o tem
zagonu sem tudi o določeni nejevolji, da ne rečem razočaranju in jezi, pri
»starem«, preverjenem članstvu in o odhodu iz stranke, po 30 letih, enega od
bolj znanih in izobraženih imen, že evro-poslanke Mojce Kleva Kekuš, zgrožena
nad operacijo, ki se je bila zgodila na volilnem zboru. In prebral sem tudi o
imenih novega vodstva. Poleg kakega dvomljivega slovesa ter uvoženega iz drugih
koncev Obale in drugih strank, med ostalimi znani bivši nogometaš, ki je bil
prvotno v povsem nasprotnem (Popovičem) političnem taboru, tudi nekaj meni in
večini bolj zvestega lokalnega članstva povsem nepoznanih. Od kod so se bili
pobrali? – so se spraševali staroselci. Pa vendar so »prišleki« preglasovali
zatečeno članstvo in prevzeli vajeti stranke.
Da ne bom do njih krivičen, morda se med njimi še
skriva vzhajajoča politična zvezda z močnim umskim in kreativnim potencialom,
in jih res vodijo pri tem prevzemu najboljši nameni, pri čemer naj spomnim na
pregovor, da je z njimi tlakovana tudi pot v pekel, se pa sprašujem, ali večina
od njih sploh pozna vrednote in osnovne stebre socialne demokracije? Če bi že
samega novega predsednika lokalnega odbora stranke, meni povsem neznanega
Stojana Prinčiča, vprašal o tem, kaj bi mi povedal o zgodovini stranke, o njenih
ustanoviteljih in motivatorjih, pa o načelih solidarnosti, pravičnosti in
enakosti? O podpori ranljivim skupinam, zmanjševanju neenakosti ter
zagotavljanju dostojnega dela in socialne varnosti? O miru in dialogu? O
zavezanosti k mednarodnemu pravu, diplomaciji ter ohranjanju dialoga kot
temeljne politične vrednote? O aktivni vlogi države pri nudenju čim boljših
storitev v javnem zdravstvu, izobraževanju in pri reševanju stanovanjske
problematike kot temeljne človekove pravice? O podnebju in trajnostnem razvoju?
O pravicah delavstva? O tovarištvu? O odnosu do antifašizma in NOB?
Nenazadnje o političnem manifestu stranke ter o početju sedanje, četrte Janševe
vlade? O paketnem zakonu za »boljšo« Slovenijo, o novelah zakonov o
parlamentarni preiskavi in lokalnih volitvah? O vojni v Ukrajini, oboroževanju
Evrope, o ameriško-izraelski agresiji na Iran in o Palestini?
Tudi po izstopu iz SDja 2010 sem na vseh volitvah,
državnih in občinskih, vse do predzadnjih, glasoval za kandidate ali kandidatke
moje nekdanje stranke. Recimo, da po ključu najmanjšega zla. Saj vemo kako je s
»prvo ljubeznijo«?! Je nikoli ne pozabiš. A toliko se je bila pogršala, da sem
naposled prešel k Levici, danes Levici-Vesni, pri kateri vse kaže da tudi
ostajam. Me tovrstni revival eksperimenti vse prej kot prepričajo.
Nessun commento:
Posta un commento