domenica 18 febbraio 2018

Juncker znova katastrofa!



UBOGI JUNCKER

Pravi da trpi, ker se Slovenija in Hrvaška »ne moreta uskladiti, kako ravnati s razsodbo«, ki jo je izreklo mednarodno arbitražno sodišče o njunem mejnem sporu. Ali obstajajo, g. Juncker, opcije glede ravnanja z odločitvami sodišč? Kolikor vem o pravni kulturi in vladavini prava, jih ni. Pri rednih sodiščih obstajajo pritožbene instance, a tudi tu se moraš s sodbo naprej seznaniti, nato se nanjo pritožit, ad hoc arbitraže pa so dokončne, zlasti če tako zapisano v pogodbi o njihovem ustanavljanju.
Torej o čem naj se Slovenija in Hrvaška uskladita? O tem ali naj se sodba spoštuje in izvede, ali o tem, da se jo odpihne? Morda o tem, da se jo izvede na pol?
Zresnite se, g. Juncker, vrnite dostojanstvo in verodostojnost funkciji, ki jo opravljate! Če že imate od česa trpeti je lahko samo to, da vso odgovornost, da spor še živi in vam povzroča bolečine nosi vlada vašega prijatelja in strankarskega kompanjona Plenkoviča. Sicer bodite jasen in povejte kaj naj po vašem stori Slovenija, česar še ni? V čem je tudi ona enako kriva?
Kje pa ste, spoštovani predsednik Republike, predsednik Vlade, zunanji minister? Čemu se otepate zastaviti to vprašanje g. Juckerju in zahtevati odgovor? Edina, ki se je oglasila, upam, da na plenumu, ne le v medijih, je ministrica za obrambo, Andreja Katič, ki na Varnostni konferenci v Munchnu zastopa našo državo.
»Glede na to, da je stališče Evropske komisije, da pridružitev ne bo šla naprej, če meje ne bodo urejene, neurejene pa so meje s Hrvaško, je dana velika prednost Hrvaški. To ni dobro in ni prav!« -, je dejala Katičeva, ki poudarja podporo Slovenije pridružitvi preostalih držav Zahodnega Balkana Uniji. Dodala je, da Juncker ni izhajal s pravega stališča, češ da so težave samo pri implementaciji. Težava je v tem, da Hrvaška ne spoštuje in ne priznava odločitve arbitražnega sodišča. Pravilno! Vprašati bi morala samo še Junckerja v čem vidi tudi Slovenijo soodgovorno za tako stanje?
Glede podrejenosti balkanskih članic za EU v razmerju do Hrvaške, ko gre za reševanje mejnih sporov, naj se predsednik Evropske komisije zaveda, da v to Srbija, BiH in Črna Gora ne bodo pristale, še posebej če jim bo odvzet tudi instrument arbitraže, oziroma bo le-ta diskvalificiran in zrelativiziran kot to Juncker počne v primeru Slovenije in Hrvaške.

Nessun commento:

Posta un commento