sabato 28 agosto 2021

Črni oblaki nad RTVS

 

Biti »metla«

 

Ne vem kako se generalni direktor RTV Slovenija, g. Whatmough, počuti, ko sliši in prebere, da ga imajo vsi relevantni mediji in večji del javnega mnenja za kadrovsko in programsko metlo obstoječe oblasti, za umazane posle pri utišanju do nje kritičnih glasov nastavljenega izvajalca. Ne vem kaj pravijo njegovi doma.

Kakorkoli že, ni videti, da bi se za to dokaj razširjeno zaznavo pretirano sekiral. Še minimalna etika mu je tuja. Recimo, da bi pred odločitvami poiskal podporo večine v programskem svetu, ki ga je vendarle nastavila in bi mu naj bila torej naklonjena. Ne, kot valer. Skliče sejo omenjenega sveta vedoč da ne bo sklepčna, ker sredi počitnic in dopustov, nato potegne potezo, ki mu jo pravila dopuščajo. Razreši direktorico Televizije, Natalijo Gorščak, s pavšalno in nepreverjeno argumentacijo, da gledanost tv vpada. In to skoraj sočasno, ko ta ista televizija, skupaj z Odmevi, Janševi vladi hudo motečo Eriko Žnidaršič in radijskim Valom 202, ter še nekaj posamezniki z drugih področji, prejme eno od nagrad »Trusted brand«, ki jih Gospodarska zbornica podeljuje v okviru potrošniške raziskave najbolj zaupanja vrednimi blagovnimi znamkami.

Razumljiva je zaskrbljenost novinarjev informativnega programa TV Slovenija, ki generalnega direktorja zavoda in Programski svet pozivajo k temu da se o razrešitvi Gorščakove vendarle odloči na tem organu. Poziv na mestu a malce prepozen. Vedel je kaj dela, Whatmough, kaj mora storiti in to je storil. Ergo, nekoliko prepozen ta poziv, razen…?! Razen če bi, kot bi bilo najbolje in prav, Programski svet sprevidel svojo zmoto izpred parih mesecev in v luči direktorjevega lomastenja, razrešil slednjega ter razveljavil njegove odločitve. Prepričan sem, da zaskrbljenost aktiva novinarjev deli večji del javnosti, ker generalni direktor, ki se morda spozna na davke, a pojma nima o medijskem poslanstvu, oz. novinarskem delu, napoveduje tudi  programske spremembe. Res da televizija in radio sežeta dlje od samih informaciji, a slednje, v vseh njihovih izpeljankah, od poročil in dnevnikov, do intervjujev in omizij, do dokumentarcev in preiskav, tvorijo okostje javnega medijskega servisa. 

Berem, da bi med drugim Štefančičev »Studio City« preselil na torek ter skrčil njegovo frekvenco, ker izmenjaje s torkovim dokumentarnim filmom,   in ponedeljkov večer prepustil narodno zabavnemu rajanju.

Da, dragi kolegi novinarji in novinarke, postanite bučni, aktivni, bojeviti do svojega dela in poslanstva. Ko sem sam delal na koprski televiziji (bil sem 18 let soustvarjalec informativnega programa tako na radiu kot na tv, a tudi par let predsednik hišnega novinarskega sindikata) in iz Ljubljane so prihajali signali po krčenju avtonomije in dinamike našega programa, smo si privoščili nekajdnevno stavko, tam 1985-86 leta, v obliki močno skrčenih oddaj. Protest je učinkoval in obranili smo položaj. Predlagal bi vam nekaj takega, a se dobro zavedam, da bi to premiera Janšo, vlado in koalicijo še kako osrečilo. Manj je vedenja o njihovih nečednosti, manj je javnost obveščena, bolj se oblastniki veselijo. Tako da stavka odpade. Bili so takrat drugi časi. Kar vam preostane je pritisk na Programski svet in na samega generalnega direktorja, da naj čim prej odide. Morda vam utegne pomagati Nadzorni svet. Srečno!



"Pripovedujem svoje življenje"

mercoledì 18 agosto 2021

Tudi mi krivi!


S TOLE IZJAVO JANEZA JANŠE PA SE MORAM STRINJATI

 

»Kaos v Afganistanu in predaja sodobne oborožitve za 300 tisoč mož Talibanom je doslej največji poraz za NATO v zgodovini. Kot del zavezništva smo zanj soodgovorni.«

Pa še ena eminentna izjava o tem kar se dogaja dam daleč: »Afganistan je, tako kot so se stvari razpletle, nov dokaz, da se demokracije, človekovih pravic in tako naprej ne da presajati. To mora dozoreti« - dr. Ernest Petrič.

Bravo obema! Toda, kje sta bila in kaj sta dejala, ko smo se vpletali v to pustolovščino, še prej ko smo pristali na z lažmi utemeljenem napadu ZDA, Velike Britanije in drugih zaveznikov na Irak, in pred 11 leti ko sta poslanca stranke Zares zahtevala umik slovenske vojske iz Afganistana z utemeljitvijo ki zveni danes še kako preroška. »Zavračava stališče, da bi z urjenjem zadostnega števila vojakov afganistanske vojske ta postala sposobna čimprej prevzeti odgovornost za varnost v lastni državi.«

Da, gospod premier in gospod svetovalec predsednika Republike. Sokrivi smo tudi mi, ker smo slepo verjeli v vlogo, sposobnost in vsemogočnost Velikega čezoceanskega Brata, pozabili medtem na njegovo porazno izkušnjo v Vietnamu, in ker verjamemo, da se brez pripadnosti tej miselnosti in temu zavezništvu, mislim na skupno članstvo v NATO, ne da mirno in varno živeti. Govorim o nas, o naši družbi, o Sloveniji, ampak kažem konkretno na vaju, ki nadaljevanje tega članstva zagovarjata z vso možno vnemo.

Si bosta sedaj morda vzela čas za premislek, za preigravanje kake druge opcije v naši zunanji in varnostni politiki, ki pa zagotovo ne more biti tista o kateri je minule dni spregovoril zunanji minister Logar in sicer Višegrad ter poudarjen antagonizem tako z Rusijo kot s Kitajsko. Če stojita za tem, sta znova na napačni strani zgodovine. Jemati ti dve velesili za potencialni sovražnici, da bi se še bolj prikupili onim, ki so zakuhali Afganistanski kaos in to v času, ko časa skoraj da ni več, da bi storili kar je nujno in imperativno, da bi za vsaj za kako stoletje  podaljšali obstoj človeštva, je ne le idiotsko, ker če bo kdo umiril razmere v deželi izpod Hindukuša, po polomu Zahoda, sta prav Rusija in Kitajska, ampak tudi samouničevalno, ker skupaj z njima moramo, tako kot ves svet, pričeti ukrepati za zajezitev podnebnih sprememb. Najnovejše poročilo za to temo pristojnega Medvladnega foruma OZN (243 znanstvenikov iz 66 držav) ne pušča niti kančka optimizma. – opozarja klimatologinja Bogatajeva – Ozračje se segreva in kriv je človek. Rezultati so povsem nedvoumni. Ter dodaja: »Poročilo je zadnji alarm, kajti naslednje ne bo moglo spremeniti ničesar, ker bodo spremembe nepovratne! Zato mora svetovna skupnost med jesensko konferenco v Glasgowu, sprejeti mehanizme, ki bodo stare dokumente spremenili v uresničljive in zavezujoče akcijske načrte.«

Skrajni čas je torej za novo paradigmo v mednarodnih odnosih, zlasti med Zahodom in Vzhodom, za novo spoznanje in za nov dogovor o tem kar gre skupaj početi, da ne bodo človeško vrsto s planeta odnesli požari, poplave, plazovi, vdori, cunamiji, tornadi in orkani, epidemije ter vojne za vodo in prostor preživetja. Slej ko prej se bodo soočili s tem tudi Talibani. Mi pa, referiram na Slovenijo, pojdimo ven s severno-atlantske alianse, za katero dvomim, da sproti spoznava svoje zmote, Afganistanu navkljub, ki je s svojimi vojaškimi aktivnostmi izmed generatorji podnebnih sprememb in ki nas utegne še kdaj povleči ali potisniti v neljube avanture. Ali storimo vsaj to in upam, da se bo nova, računam KULova vlada tega lotila, da po 17 letih članstva pristopimo k referendumu in vprašamo narod, ali je še za to, da z njim nadaljujemo.